PC.sk

Počítačová ąkola . sk

Ponuka
Návštevnosť
Všetko pre web

Wav súbory popis - článok 005- Wav príbuzné formáty - Vorbis

Wav súbory popis - článok 005- Wav príbuzné formáty - Vorbis

Vorbis zvukový formát súborov

Vorbis je jedinečný formát podobný kvalitou na WMA, prípadne na starší ale bohatšie využívaný formát MP3, čo znamená, že je taktiež stratový. Je vhodnejší pre hovorené slovo než MP3 ale nie menej kvalitný aj pri hudobných záznamoch.

V súčasnosti súbory Ogg Vorbis podporujú aj mnohé MP3 prehrávače, no k podpore OGG sa dostávali len veľmi pomaly. Kým pred 6 rokmi sa Ogg Vorbis vyskytoval v hernom priemysle, používali ho mnohé hry pre svoje súbory takmer rovnako ako mp3 súbory, nebol stále príliš obľúbený u výrobcov prehrávačov.

Dnešné DVD a Blu-Ray prehrávače poväčšine už začínajú podporovať aj Ogg Vorbis. Vorbis je voľne šíriteľný kodek vyvíjaný serverom a organizáciou Xiph.Org. Niektoré systémi MacOS nerozoznávajú súbor OGG ako zvukový typ súboru. Preto je nutné do operačného systému doinštalovať niektoré aplikácie, ktoré tento nový typ súboru dokážu kategorizovať a spúšťať.

Freeware aplikácie pracujúce s formátom OGG môžu byť nasledovné:

Konvertory:

Aplikácií, ktoré dokážu prekonvertovať na iné používané audio formáty ako OGG Vorbis alebo opačne, je naozaj nespočítateľne veľa. Pri ich hľadaní používajte výhradne overené a známe servery. Pri hľadaní software totiž pri každom desiatom pokusu môžete stiahnuť niečo, čo stránky zámerne uvádzajú ako niečo iné a môže ísť o malware a podobne. Práve preto uvádzame niekoľko príkladov na freeware konvertory:

Able MP3 OGG to WAV converter 1.00 – veľkosť 872 kb

http://www.slunecnice.cz/sw/able-mp3-ogg-to-wav-converter/

WinVorbis 1.62 – veľkosť 1,49 Jednoduchá úprava súborov OGG ako aj možnosť konvertovania a vpísania tagov, názvov albumu, mena interpreta a podobne.

http://www.slunecnice.cz/sw/winvorbis/

Wav2MP3 Wizard 3.2 - Táto aplikácia umožňuje vzájomnú konverziu medzi súbormi WAV, MP3, OGG a FLAC

http://www.slunecnice.cz/sw/wav2mp3-wizard/

Editory:

Editačné aplikácie na úpravu súborov OGG alebo ich výrobu:

HarddiskOgg 2.52 – veľkosť 642 kb - Aplikácia schopná nahrávať zvuk do formátov MP3 a OGG Vorbis.

http://www.slunecnice.cz/sw/harddiskogg/

tOGGer 0.0.20 – veľkosť 420 kb - Malá aplikácia, ktorá sa vám hodí pokiaľ chcete prepisovať tagy v súboroch OGG. Program nepotrebuje inštalovať, funguje samostatné a je ho možné prenášať aj na USB kľúči. S veľkosťou niečo väčšou než len 400 kb ej to bez problémov.

http://www.slunecnice.cz/sw/togger/

Vorbis bez problémov prehrávajú prehrávače multimediálnych súborov a hudby ako Winamp, JetAudio a ďalšie. Rovnako tak čítajú aj údaje metadát.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasov: 0] 1 2 3 4 5