PC.sk

Počítačová ąkola . sk

Ponuka
Návštevnosť
Všetko pre web

Wav súbory popis - článok 004 - Wav príbuzné formáty - MP3

Wav súbory popis - článok 004 - Wav príbuzné formáty - MP3 MP3 zvukový formát súborov

MP3 formát

Je skratkou MPEG-1 alebo MPEG-2 Audio Layer III. Patrí medzi stratové formáty o ktorých sme si tu už niečo prebrali. Stratové preto, pretože pri ich výrobe zväčša vďaka konverzii z *.WAV alebo *.CDA sa strácajú niektoré prvky a kvalita. Odporúčaná je hodnota prietoku dát 128 kb ako minimálna kvalitná. Pre bežné ľudské ucho to netvorí rozdiel a človek ako poslucháč nie je nijak ochudobnený. Napriek označeniu ako stratový formát sa dočkáme celkom vysokej kvality hudobných súborov.

Pokiaľ však nejde o hudbu, ale reč, dialógy, alebo počúvate výučbu jazykov, potom je rozdiel počuteľný. Svoju výnimočnosť si MP3 zachováva už viac ako 10 rokov vo svete počítačov a súborov, keďže vďaka nemu sa môžu viaceré hudobné skladby uchovávať na nosičoch a na disku počítača v oveľa väčšom počte a vďaka rýchlym aplikáciám pracujúcim s MP3 sa tiež môžeme hravo dostať ku akejkoľvek skladbe z tisícov, ktoré môžeme mať na disku.

Formát MP3 dal vzniknúť celkom novej kategórii prehrávačov, takzvaných MP3 prehrávačoch o ktorých vďaka tomuto označeniu vieme, že sú veľmi malé, nepotrebujú prehrávač diskov, ani žiadne vkladané médium. Pre svoju malú veľkosť a flash pamäť sú mobilné a ľahko prenášateľné. Počet skladieb je obmedzený len priestorom prehrávača.

Otcom MP3 súborov je nemecký vedec Karlheinz Brandenburh. Od jeho počiatkov sa MP3 zmenilo len minimálne. MP3 sa pri vytváraní súboru chová tak, že odstraňuje zvuky, ktoré sú pre ľudské ucho nepočuteľné, alebo menej výrazné bez toho, aby ochudobnil skladbu. Pri hovorených slovách a recitáciách na MP3 sa môžu objaviť problémy kedy nepočuť niektoré slová, konce alebo úvody niektorých viet, alebo slov. Tento problém je spôsobený pokusom MP3 formátu odstraňovať v domnienke, že to pomôže, všetko menej výrazné alebo podľa jeho mienky pre ucho nepočuteľné.

Pre hlas je preto vhodnejší AMR používaný v mobilných telefónoch alebo Vorbis.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasov: 0] 1 2 3 4 5