PC.sk

Počítačová ąkola . sk

Ponuka
Návštevnosť
Raspberry Pi

Raspberry Pi Banana Pi R1 => vykonnejsí brat "MALINY" pre domáci server - Novinky PS - článok Banana Pi - 002 – NOVÝ VÝKONNEJŠÍ BRAT

 Banana PI R1 pre 4 - portový 1GBit domáci server Banana Pi R1: malý počítač so SATA, Wi-Fi a switchom

Banana Pi R1 je malý jednodoskový počítač, ktorý je schopný zvládnuť funkciu NAS-u, routeru, Wi-Fi AP i domáceho servera. Beží na ňom bežná linuxová distribúcia, do ktorej je možné doinštalovať ľubovoľný softvér. Vďaka výkonnému dvojjadrovému CPU nie je nutné sa obmedzovať na úsporné serverové aplikácie.V obchodoch sa dajú kúpiť rôzne jednoúčelové krabičky, počnúc Wi-Fi AP a končiac NAS- mi, ale často sú uzavreté a nevýkonné. Linuxový užívateľ, ktorý má veľké a rôzne nároky, si pravdepodobne radšej pre zaistenie rôznych sieťových služieb zloží bežný počítač z úsporných komponentov. Našťastie sa postupne rozšírili dosky s procesormi ARM a aj ich možnosti použitia sú čím ďalej väčšie. Typickým príkladom je Raspberry Pi, ktoré má aj výbornú podporu od vývojárov.

Pre stavbu NAS-u ale užívateľom RPi chýba SATA port. Avšak dajú sa už zaobstarať aj ARM počítače, ktoré SATA port majú. Koncom roku 2014 sa dostal na trh počítač Banana Pi R1, ktorý obsahuje nielen SATA radič, ale aj ethernet switch 1Gbit/s a Wi-Fi. Takéto viacúčelové sitové zariadenie sú vďaka malej spotrebe perfektným kandidátom na nahradenie domáceho servera. Vzhľadom na to, že vychádza z už komunitou používaného a odskúšaného Banana Pi, dá sa predpokladať, že aj model R1 bude z veľkej časti od začiatku bez problému fungovať.

Banana Pi R1 spodná strana
Banana Pi

Pôvodný Banana Pi, z ktorého vychádza rad ďalších modelov, je malý jednodoskový počítač, ktorý sa na prvý pohľad podobá Raspberry Pi. To je už dobre známe aj mimo open-source komunitu. Základom Banana Pi je SoC (System-on-a-chip) Allwinner A20. SoC obsahuje energetické dvojjadrový procesor ARM Cortex-A7, ktorý beží na frekvencii 1 GHz, grafické jadro Mali 400 MP2 s podporou OpenGL ES 2.0 / 1.1 a 1 GB operačnej pamäte DDR3. Ako úložný priestor slúži micro SD karta, z ktorej počítač zároveň bootuje systém.

Na doske je 26pinový konektor s výstupmi procesora (GPIO), UART, SPI a ďalšími rozhraniami. Rozloženie pinov je takmer rovnaké ako u Raspberry Pi. Ďalšie UART linky sú vyvedené na dvoch menších konektoroch. Doska tiež konektor pre kameru a displej; rozhraním HDMI verzie 1.4 je možné pripojiť obrazovku - grafický procesor Mali 400 MP2 podporuje HD video až 1080p. Cez HDMI je možné aj prehrávať zvuk alebo je možné ako zvukový výstup použiť 3,5 mm jack konektor.

Na rozdiel od Raspberry Pi obsahuje Banana Pi tiež SATA radič, mikrofón, ktorý je spájkované priamo na doske, gigabitový ethernet, USB 2.0 OTG, IR prijímač, tlačidlo reset a power. Počítač podporuje SATA disky až do veľkosti 2 TB.

Banana Pi R1 vrchná strana
Banana Pi R1

Verzia označená ako R1 je prevedenie Banana Pi na väčšiej doske, do ktorej presne pasuje 2,5 "disk. Navyše obsahuje ethernet switch (čip BCM53125) a WiFi (čip RTL8192CU). Výsledkom tak je all-in-one sieťové zariadenie.

Ku kúpe je základné príslušenstvo: krabička, modul kamery a Wi-Fi antény. Zariadenie je napájané 5 V z micro USB konektora. Na Banana Pi-R1 možno prevádzkovať Android alebo linuxové distribúcie: OpenWRT, Raspbian a Banannian Linux. Ďalšie určite časom pribudnú.

 

Ďalšie modely Banana PiPre úplnosť ešte spomeniem ďalšie modely Banana Pi, ktoré sa dajú kúpiť. Sú to: Banana Pro, ktoré sa líšia len tým, že má 40pinový konektor a na doske je pripájané WiFi 802.11 b / g / n 150 Mbps (čip AP6181).

Banana Pi M2 - tento počítač bude ku kúpe počas februára 2015. Počítač má úplne iný SoC, konkrétne Allwinner A31s, ktorý obsahuje štvorjadrový procesor ARM Cortex-A7 s 256 KB L1 cache a 1 MB L2 cache a grafické jadro PowerVR SGX544MP2 s podporou OpenGL ES 2.0, OpenCL 1.xa DX 9.3. Na doske sú štyri USB porty a 40pinový konektor s GPIO, výstupy ďalších rozhraní a WiFi. K počítaču sa ale bohužiaľ nedá pripojiť SATA disk. Dôvodom je použitý iný SoC, ktorý neobsahuje SATA radič.

Za výrobou všetkých počítačov Banana Pi stojí čínska firma SinoVoip CO., Limited.

Banana Pi R1, Arduino a Raspberry Pi
VýkonPo zhliadnutí výkonnostných testov Raspberry Pi a Banana Pi je vidieť, že výkon procesora Banana Pi je na tom výrazne lepšie. Veľkou výhodou sú aj dve jadrá procesora a nielen u aplikácií s paralelným spracovaním. Napríklad sa jedná o situáciu, keď sa prevádzkuje viac programov zároveň alebo zároveň prebieha sieťová komunikácia. Dostatok výkonu procesora a linuxového systému dáva možné na BPI prevádzkovať aj mail server, databázu, web server a ďalšie serverové aplikácie.
Čip napájanieĎalšou zaujímavou vecou je čip AXP209, ktorý je špeciálne navrhnutý pre riadenie napájania čipov A10, A13 a A20. Tento čip síce spôsoboval niektorým užívateľom problémy s napájaním diskov, ale všetko rieši správna konfigurácia. Vďaka čipu AXP209 je možné zariadenie napájať aj z jednej Li-Pol batéria, ktorej napätie je nižšie ako z USB zdroja. Zároveň má čip integrované hodiny reálneho času (RTC), ktoré na iných embedded zariadeniach citeľne chýba.
SATA

Na doske Banana Pi R1 je konektor pre SATA disk, konkrétne sa jedná o SATA konektor + power konektor, aký môžeme vidieť u notebookov. Je teda možné pripojiť 2,5 "rotačný alebo SSD disk priamo bez potreby ďalších káblov. Veľkostne je BPI prispôsobené práve disku 2,5", takže výsledkom je kompaktné zariadenie. Veľký 3,5 "disk možno síce mechanicky tiež pripojiť, ale nebude vám fungovať, pretože tieto disky potrebujú navyše aj 12V napájania.
Zvuk

Audio výstup je možné použiť pre prehrávanie hudby bez potreby zariadení, ktoré by malo HDMI rozhranie. Jednoducho tak možno s programom MPD urobiť zo zariadení JukeBox, u ktorého sa dá navyše použiť aj IR prijímač pre vzdialené ovládanie.
Sieť

U Banana Pi je veľkou výhodou ethernet, ktorý je priamo súčasťou procesora. U Raspberry Pi je ethernet riešený druhým čipom, ktorý je pripojený na jedinú USB zbernici procesora. Tá je samozrejme pomalší ako plný 100Mbps ethernet. WiFi Banana Pi R1 podporuje mód klient aj AP. Na doske sú pre pripojenie WiFi antén dva mini SMA konektory, je tak možné pripojiť ľubovoľné antény podľa vlastnej voľby.

WiFi je pripojená na USB zbernici, preto BPI-R1 nemá dva ale len jeden USB port (+ konektor micro USB s OTG). Vďaka ethernetovému switchu má BPI päť gigabitových ethernet portov, ktoré je možno rôzne rozčleniť. Môžete tak napríklad prevádzkovať päť samostatných routovaných ethernet rozhranie z nich urobiť bridge a prevádzkovať tak jednu L2 sieť napríklad aj spoločne s WiFi.

Kombinácia rýchleho ethernetu a SATA rozhranie dáva možnosť BPI prevádzkovať ako kvalitný sieťový disk a nahradiť niekoľko sieťových zariadení. Cena BPI R1 v slovenských e-shopoch je okolo 2500 Sk. Keď si vezmete, koľko stojí len nová doska s CPU a RAM, je to rozhodne dobrá investícia.

Z parametrov počítača a pridaných periférií plynie, že Banana Pi R1 je výborným kandidátom na nahradenie domáceho severe, sám som sa ho rozhodol zaobstarať. V ďalších článkoch sa rozčlenia, ako je riešené riadenie napájania a tiež o možných spôsoboch riešenia napájacieho zdroja. Samozrejme bude nasledovať článok o inštaláciu systému a konfiguráciu systému špecifické pre toto zariadenie.
Odkazy    http://www.bananapi.org/p/product.html
    http://www.bananapi.com/index.php/component/content/article?layout=edit&id=59
    https://www.bananian.org/faq

[Akt. známka: 0 / Počet hlasov: 0] 1 2 3 4 5