PC.sk

Počítačová ąkola . sk

Ponuka
Návštevnosť
Raspberry Pi

Raspberry PC "MALINA" - Novinky PS - článok Raspberry - 001 - RASPBERRY PI- MÁ ÚSPECH

   O počítači Raspberry Pi píšeme už po tretí krát. Prvýkrát to bolo, keď sa začal (asi pred rokom) rodiť, druhý krát, keď na začiatku tohto roku v apríli prišiel na trh. Z dôvodu obrovského záujmu o neho a jeho najrôznejšieho využitia, budeme o ňom asi písať ešte viackrát.
Raspberry Pi - veľkosť   Raspberry Pi je na malej doštičke s plošnými spojmi s veľkosťou 85x55 mm, váži iba 42 gramov a predáva sa za 35 USD (asi 26 € = 785 Sk – model A – jednoduchší ).

  Obsahuje procesor Broadcom CM2835 (ARM11) s taktovaciou frekvenciou 700 MHz, umožňujúcu aj pretaktovanie na 800 až 900 MHz. Má k dispozícií 256 MB operačnej pamäte, štyri porty USB 2.0 (na Jednom je trvale pripojená interná siet'ová karta 10/100 Mb/s), čítačku pamäťových kariet, klasický zvukový výstup, HDMI a kompozitní videovýstup.

   Počítač môže byť využitý napríklad ako prehrávač všetkých druhov médií (vrátane videa 1080p), tlačový a dátový server.


Raspberry Pi - podrobne   Inteligentnú telefónnu ústredňu môže nahradiť aj bežný počítač určený na práci v Internete alebo s kancelárskymi aplikáciami. Pevný disk nahradzuje bežná pamäťová karta typu SD, pre používanie počítača je najskôr nutné na ňu uložiť operačný systém (založený na Linuxe).


   Autorom celého projektu je ,,Respbeny Pi Foundation“ - nezisková organizácia, ktorá chce sprístupniť školám veľmi lacné počítače, aby po celom svete bola zvýšená počítačová i celková gramotnosť. Obrovský záujem o tento počítač pri jeho uvedení na trh spôsobil výrazné oneskorenie jeho dodávok. Teraz sa už vyrába asi 4000 kusov denné a aj napriek tomu sú dodacie doby až niekoľko týždňov.


Raspberry Pi - V-V konektor GPIO   Raspberry Pi je vďaka pomeru svojej ceny a vybavenia obvyklými ,,počítačovými“ pripojovacími miestami (konektormi) ako stvorený pre  ,,šantenie" v elektronike. Podobné veci sa dajú samozrejme realizovať aj s obvodmi obsahujúcimi lacné programovateľné mikroprocesory  (PIC16F887  atď.) s mnoho vstupmi a výstupmi, ale to vyžaduje veľké teoretické znalosti z elektroniky aj ich programovania čo bežného ,,kutila" obvykle spoľahlivo odradí.

   Zahraničné časopisy dokonca píšu, že od dôb osembitových počítačov ZX81 a ZX Speetrum je to po prvý krát, kedy sa zase počítač a programovanie dostávajú na dosah deti, študentov a rádioamatérov ako niečo, čo môžu pochopiť, programovať, meniť a využívať k najrôznejším účelom, nie iba používať k hraniu hier a surfovaniu po Internete.

   Môžu sa na ňom učiť elektroniku, výpočtovú techniku, tvoriť vlastné elektronické aplikácie. Pre tento počítač Raspbeny Pi vzniká množstvo návodov, webov, príručiek, stavebníc, doplnkov (napr. krabičky alebo prepojovacie sady s pokusnou doštičkou, pozri obrázky na v tomto článku, školy tvoria vlastné výukové programy, zadarmo vychádza (vo formáte PDF) časopis ,,The MagPi“, (vww.themagpi. com).

   Z tohto časopisu sú napr. na obrázkoch vpravo uvedené príklady prepojení doštičky počítača s ďalšími komponentmi pre rôzne využitie. Veľmi aktívni sú tiež programátori.

    Už na začiatku boli pripravené tri rôzne verzie operačného systému Linux, momentálne sú k dispozícií distribúcie Debian, Fedora a ArchLinux, upravené pre architektúru procesora ARM.


Raspberry Pi - parametre    Pred dokončením je verzia štandardného OS Android 4.O, čo by podstatné rozšírilo možnosti počítača vzhľadom k existujúcim desaťtisícom hotových aplikácií pre tento operačný systém (v tabletoch a telefónoch).

   K dispozícií sú už dva varianty spúšťania populárneho multimediálneho centra XBMC na Raspberry Pi, ako v špeciálnej distribúcií Linuxu Raspbmc, ako aj s využitím Open EL EC (Open Embedded Linux Entertainment Center), čo je úsporná distribúcia Linuxu vytvorená výhradne pre spustenie bežnej verzie XBMC (na akomkoľvek počítači).


Celý tento software je zdarma k stiahnutiu na Internete. Podľa skúsenosti mnoho ľudí, ktorí takéto multimediálne centrum s Raspberry Pi už zostavili, je to jednoduché, rýchle a úplne vyhovujúce bežným nárokom na prehrávanie všetkých druhov médií.


Raspberry Pi - krabičky   Najväčšie možnosti však Raspbeny Pi ukrýva v ,,domácej automatizácií", pri  programovateľnom ovládaní a riadení rôznych domácich systémov - osvetlenia, kúrenia, roliet, termostatov, zabezpečenia objektu, merania teplôt, merania spotreby elektriny atd.

   Je to dané hlavné jeho cenovou dostupnosťou, známymi rozhraniami s ,,vonkajším svetom" a voľne dostupným operačným systémom Linux, pre ktorý existuje nekonečné množstvo príručiek, návodov, hotových programov, webov a ľudí, ktorí poradia.


   Sú napríklad spracované jednoduché návody a softwarové aplikácie na ovládanie vstupov a výstupov tohto počítača (dostupných na 26-kolikovom rádovom konektore) prostredníctvom počítačovej siete (poprípade Internet - om) z bežného webového prehliadača z ľubovoľného miesta na svete.


   A kde si Raspberry Pi kúpite? Základnými distribútormi sú Premier Farnell (hftp://cz. farnell. com) a RS Components (http://cz.rs-online.com). Cena je okolo 25 libier. U nás ho ponúka viacero firiem ako aj my (ak chcete kúpiť a máte nejaké otázky o ,,Raspberry Pi“ píšte na ,,malina @ pocitacovaskola.sk “ cena model B 2.verzia (512 MB RAM) = 59 Eur s DPH, model A (256 MB RAM !!!-nemá LAN ani HDMI-!!! ) = 38 Eur s DPH.

 Ďalšie súvisiace obrázky s témou Raspberry Pi:

 

Schéma zapojenia Raspberry Pi

Krabičky pre Raspberry Pi

Linux-Návod na zápis OS na SD kartu pre Raspberry Pi

Windows-Návod na zápis OS na SD kartu pre Raspberry Pi

Rozhovory a komunita Raspberry Pi

Hardware a doplnky Raspberry Pi

Aplikácie a využitie Raspberry Pi

Podobné PC ako Raspberry Pi - konkurencia, projekty

Simulátory a Emulátor Raspberry Pi - projekty

Ovládanie Raspberry Pi očami


[Akt. známka: 5,00 / Počet hlasov: 1] 1 2 3 4 5
| Zdroj: Amaterske rádio