PC.sk

Počítačová ąkola . sk

Ponuka
Návštevnosť
Raspberry Pi

Nadácia Raspberry Pi 2 má nový výrazne výkonnejší model Pi verzia 2, za rovnakú cenu

 

Raspberry Pi má nový výrazne výkonnejší model Pi verzia 2, za rovnakú cenu

 Nadácia Raspberry Pi, ktorá stojí za populárnym rovnomenným miniatúrnym počítačom, má dnes (2. 2. 2015) uviesť nový model Raspberry Pi 2 Model B. Tento model je výrazne výkonnejší, keď namiesto jednojadrového 700 MHz ARM11 ARMv6 procesora je postavený až na štvorjadrovom 900 MHz Cortex-A7 procesore. Zvýšilo sa tiež množstvo RAM, z 512 MB na 1 GB.



Britská nadácia Raspberry Pi, ktorá stojí za populárnym rovnomenným miniatúrnym počítačom, má dnes uviesť nový výrazne výkonnejší model Raspberry Pi 2 Model B.

Nadácia, ktorej pôvodný Raspberry Pi bol prvým masovo populárnym miniatúrnym počítačom a naštartoval túto kategóriu, zatiaľ o novom produkte neinformovala, na základe informácií jej predstaviteľov naň ale upozornil britský The Register.

Nový modelvychádzať z Modelu B+ predstaveného v lete a má mať rovnakú podobu a rozhrania.

Podstatnou zmenou je použitie nového SoC ARM procesora. Namiesto 700 MHz ARM11 ARMv6 procesora Broadcom BCM2835 s integrovanými 512 MB RAM je použitý nový model Broadcom BCM2836, ktorý je postavený až na štyroch výkonnejších 900 MHz jadrách ARMv7 Cortex-A7.

Procesor je navyše integrovaný s 1 GB RAM.

Podľa Ebena Uptona z Raspberry Pi je nový model približne šesťkrát výkonnejší ako Model B+ a má dostatočný výkon pre použitie ako osobný počítač.

Aktualizácia 1: Nový model bol už aktuálne oficiálne predstavený. Raspberry Pi u neho avizuje kompletnú kompatibilitu s prvou generáciou. V prípade linuxovej distribúcie Raspbian je potrebná nová verzia obsahujúca aj jadro s modulmi pre ARMv7, ostatný softvér v distribúcii je ale nezmenený oproti prvej generácii a prekompilovaný pre ARMv6. Fungovať na Pi 2 by tak zrejme mal aj ostatný existujúci softvér.

Prechod na ARMv7 platformu zároveň umožnil podporu štandardných distribúcií pre ARMv7, štandardného Debianu a Ubuntu vrátane nového Snappy Ubuntu Core. K dispozícii bude aj Windows 10.


Raspberry Pi 2 Model B (foto: )

Ďalšie parametre a napríklad spotreba zatiaľ nie sú známe. Doterajší Model B+ ale disponuje štyrmi USB 2.0 portami, slotom pre microSD kartu, HDMI výstupom, 100 Mbps Ethernet portom, 40-pinovým GPIO rozhraním a jeho spotreba sa pohybuje na úrovni 3 Wattov.

Aktualizácia  po vydaní článku: Raspberry Pi 2 Model B má identické porty a ostatnú funkčnosť okrem upgradnutého SoC procesora. Podľa dostupných informácií má spotreba nového modelu dosahovať 4 Watty.

Nový SoC procesor Broadcom BCM2836 (foto:)

Cena nového modelu je rovnaká ako cena doterajšieho Model B+, teda 35 dolárov.

Uvedením Raspberry Pi 2 Model B doterajší Model B+ nekončí a nadácia ho bude vyrábať a ponúkať naďalej. Preferovaný môže byť napríklad pri niektorých použitiach, kde bude jeho výhodou predpokladane nižšia spotreba.

Seriály so zameraním na aké z nasledujúcich tém by mali tieto Vaše stránky uverejňovať?

Spôsoby spravovania údajov v databázach. (Počet hlasov: 67)
(18.11 %)

Programovanie vo vyšších programovacích jazykoch. (Počet hlasov: 43)
(11.62 %)

Tvorba webových stránok. (Počet hlasov: 81)
(21.89 %)

Kurzy anglického jazyka so zameraním na informatiku. (Počet hlasov: 39)
(10.54 %)

Kurzy slovenského jazyka. (Počet hlasov: 83)
(22.43 %)

Iné v zozname neuvedené. (Počet hlasov: 57)
(15.41 %)



Celkem hlasovalo: 370
[Akt. známka: 1,50 / Počet hlasov: 2] 1 2 3 4 5