PC.sk

Počítačová ąkola . sk

Ponuka
Návštevnosť
Raspberry Pi pod lupou

LED - žiarovky - článok 07 - LED ŽIAROVKY PODĽA OBJÍMKY SVIETIDLA

LED ŽIAROVKY PODĽA OBJÍMKY SVIETIDLA

E27 - Klasická Edisonova žiarovka s hrubým závitom o priemere 27mm.

Žiarovka sa vkladá šróbovaním v smere hodinových ručičiek.
E14 - Edisonov tenký závit o priemere 14mm. Tento závit nájdete väčšinou na žiarovkách sviečkovitého tvaru napríklad vo viacramenných lustroch, svietnikoch alebo v malých nočných lampách.


GU 10 - Pätica pre bodové žiarovky na 250V, najčastejšie používané do sádzokartónových podhľadov. Žiarovky sa nasadzujú tak, že sa zasunú do GU10 objímky a pootočia o 90 stupňov.


GU 11 - Pod týmto označením sa predávajú bodové žiarovky na 230V, používané v podhľadoch, kuchynských linkách, skryniach, digestoroch. Oproti GU10 žiarovkám sú menšie. Ich priemer je 35mm. Žiarovky sa nasadzujú tak, že sa zasunú do GU10 objímky a pootočia o 90 stupňov.


MR 16 - 12V pätica na jednosmerný (DC) a väčšinou súčasne aj na striedavý (AC) prúd.* U väčšiny žiaroviek je jedno, na ktorý kolík sa pripojí "+" a "-" napätia.

* K MR16 LED žiarovkám nesmie byť použitý transformátor pre halogónové výbojky obsahujúci elektroniku s pulzným prúdom, ak na to tie žiarovky nie sú špeciálne stavané (sú drahšie a yatial ťažko zohnateľné). V zapojení s transformátorom určeným pre halogénové výbojky môže spôsobovať nepríjemné bzučanie alebo dokonca rušenie TV prijímačov.


G4 - pática na 12V jednosmerných (+/-12V), väčšinou aj na stiedavé napätie ~12V. Má dva 15mm kolíky, ktoré sú od seba vzdialené 4mm.

LED žiarovky s objímkou G4 môžu byť v prevedení ako horizontálne alebo všesmerové, Pri horizontálnom prevedení všetky diódy svietia smerom dole pod uhlom 120° a priemer plošného spoja je väčšinou do 30mm, u G4 "placiek" s vyššou svietivosťou aj viac. Druhé prevedenie žiarovky je všesmerové.

* Nevhodné pre použitie so zdrojmi pre halogónové výbojky.


G9 - pática na striedavé napätie 230V, ktorá má dva na pätici dva kratšie drôtiky. Túto päticu treba zacvaknúť do G9 pätice.

UPOZORNENIE: • U niektorých svietidiel treba G9 päticu silnejšie zatlačiť, aby správne zacvakla do objímky. • Keď budete chcieť zameniť malé sklenené halogénové výbojky za LED žiarovky s päticou G9, skontrolujte, či sa do svietidla vojdú. LED žiarovky s päticou G9 sú rozmerom väčšie ako halogénové výbojky.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasov: 0] 1 2 3 4 5
| Zdroj: www.e-led.sk