PC.sk

Počítačová ąkola . sk

Ponuka
Návštevnosť
Raspberry Pi

Banana Pi => vykonnejsí brat "MALINY" - Novinky PS - článok Banana Pi - 001 – NOVÝ VÝKONNEJŠÍ BRAT Raspberry PI = Banana PI

Spoznajte Banana Pi viac vitamínové Raspberry Pi s dvojjadrovým procesorom

   Na scénu jednodoskových mikropočítačov naskakuje nové „fajnové ovocíčko“.  Banana Pi prináša nový vietor do hardvérovej špecifikácie, viac výkonu a konektivity, nie však na úkor spätnej kompatibility. Podpora modulov a periférnych zariadení „Raspberry Pi“ je zachovaná.
   Nová banánová doštička je zaujímavým vynovením  populárneho „Raspberry Pi“. Osobne sa ju nebojím označiť za mikropočítač novej generácie, ktorý by mohol predovšetkým svojou výbavou za stále zaujímavú cenu osloviť množstvo záujemcov, ktorí do tejto chvíle váhali nad  „Raspberry Pi“ a ani nová malinová generácia nenaplnila ich očakávania (Minipočítač vyzerá ako RAM modul. => Compute module a IO board, Bližší popis).

   


   Banana Pi rieši svojou základnou výbavou hneď niekoľko užívateľských nárokov, ktoré sa od uvedenia Raspberry Pi nahromadili ( vykryštalizovali ) a čiastočne potom aj aktívne riešili množstvom  rozširujúcich modulov. Aj keď oficiálny web projektu aktuálne veľa  informácií neponúka, mnoho predajcov (www.aliexpres.com ) už referuje možnosť zakúpiť si „ Banana Pi“ od 57 USD a vyššie. Úprimne dúfame, že sa stránky (oficiálne stránky projektu ) čo najskôr aktívne rozbehnú a dostane sa nám aj prvých používateľských skúseností. (bo­hat­ší zdroj in­for­má­cií je strán­ka le­ma­ker.org.)


   Na prvý pohľad vyzerá Banana Pi veľmi podobne ako malina, rozmiestnenie konektorov je takmer totožné = na rovnakých pozíciách,  avšak hardvérová špecifikácia je dosť odlišná ( viac sa podobá konkurenčnému Cubieboardu ). Poďme si ju teda prehľadne zhrnúť:

 

Procesor

1 GHz SoC Allwinner A20, dvoujádrový Cortex A7

GPU

ARM Mali400MP2 (OpenGL ES 2.0/1.1)

Pamäť (SDRAM)

1 GB DDR3 (sdieľaná s GPU)

Uživateľská pamäť

slot pre SD kartu (max. 64 GB)

SATA konektor (max. 2 T)

Video výstup

HDMI

kompozitný RCA (PAL/NTSC)

LVDS/RGB

Audio I/O

HDMI

3,5mm stereo jack

mikrofon piamo na doske

Konektivita

RJ45 gigabitový Ethernet

  (voliteľné USB WiFi dongle)

2x USB 2.0

1x 5V microUSB (napájenie)

1x microUSB (OTG)

IR (Infračervený prijímač)

Rozšířenie

konektor  pre fotoaparát (CSI)

LCD konektor (DSI)

3x tlačítko priamo na doske (reset, power a U-Boot)

GPIO (2x13) PINY

GPIO, UART, I2C bus, SPI bus, CAN bus, ADC, PWM

LED

Power Status (červená)

Ethernet Status (modrá)

Uživateľský voliteľná (zelená)

Rozmery

92 x 60 mm

Hmotnosť

48 g

  Najväčšou zmenou je určite osadenie dvojjadrového procesora a väčšej pamäte RAM. Ďalej oproti výbave Raspberry Pi poteší určite gigabitový Ethernet, SATA socket, IR prijímač či podpora kapacitných 2160p dotykových displejov. Pri pohľade na  Banana PI z iného uhla  spoločne s  Raspberry Pi rovnocenne zdieľa 26pinovou hlavičku aj CSI konektor atď.


   Inými slovami, aj keď sa fyzické rozmery oboch doštičiek ľahko rozchádzajú  (nie je zatiaľ úplne jasné, ako bol Banana Pi meraný - teda či ide o veľkosť vrátane konektorov alebo nie), nemal by byť problém s príslušenstvom a kompatibilitou hardvéru určeného dnes pre Raspberry Pi.  Banana Pi by mal v tomto smere ponúknuť iba viac dostupného výkonu a pamäte, ktoréj nie je jednoducho povedané s ohľadom na praktické nasadenie (HTPC, univerzálny minipočítač a iné) nikdy dosť.  Čo sa týka dostupnosti systémov, oficiálne stránky potvrdzujú podporu Debianu, Ubuntu, Androidu 4.4, XMBC a v príprave je vraj aj Firefox OS.

 Ďalšie súvisiace obrázky s témou Raspberry Pi:

 

Schéma zapojenia Raspberry Pi

Krabičky pre Raspberry Pi

Linux-Návod na zápis OS na SD kartu pre Raspberry Pi

Windows-Návod na zápis OS na SD kartu pre Raspberry Pi

Rozhovory a komunita Raspberry Pi

Hardware a doplnky Raspberry Pi

Aplikácie a využitie Raspberry Pi

Podobné PC ako Raspberry Pi - konkurencia, projekty

Simulátory a Emulátor Raspberry Pi - projekty

Ovládanie Raspberry Pi očami


[Akt. známka: 2,33 / Počet hlasov: 3] 1 2 3 4 5