PC.sk

Počítačová ąkola . sk

Ponuka
Návštevnosť

Počet zobrazených článkov: 8 (z celkom 8 nájdených)

Raspberry Pi pod lupou

LED - žiarovky - článok 07 - LED ŽIAROVKY PODĽA OBJÍMKY SVIETIDLA

LED ŽIAROVKY PODĽA OBJÍMKY SVIETIDLA

E27 - Klasická Edisonova žiarovka s hrubým závitom o priemere 27mm.

Žiarovka sa vkladá šróbovaním v smere hodinových ručičiek.Raspberry Pi pod lupou

LED - žiarovky - článok 06 - Index podania farieb (CRI)

Index podania farieb (CRI)

Index podania farieb (anglicky Color Rendering Index, skratka CRI) je po "sile svetla" druhým najdôležitejším parametrom osvetlenia, lebo kvalita svetla vo veľkej miere rozhoduje o tom, ako sa v osvetlených priestoroch budete cítiť.


Raspberry Pi pod lupou

LED - žiarovky - článok 05 - Úsporné žiarovky - LED žiarovky alebo kompaktné žiarivky?

Úsporné žiarovky - LED žiarovky alebo kompaktné žiarivky?


LED žiarovky alebo kompaktné žiarivky

Európska únia od septembra 2009 zakázala používať klasické 100W žiarovky a ako náhrada sa na pultoch obchodov so svietidlami objavili takzvané úsporné žiarovky - kompaktné žiarivky. Je však táto pekná snaha EU o zníženie spotreby elektrickej energie a tým o zlepšenie ekológie tak účinná, ako sa prezentuje?


Raspberry Pi pod lupou

LED - žiarovky - článok 04 - LED žiarovky a životné prostredie

LED žiarovky a životné prostredie


LED žiarovky a životné prostredie

Používaním LED žiaroviek šetríme našu planétu hneď dvomi spôsobmi:

1. Úspora elektrickej energie

Spotreba elektrickej energie LED žiaroviek je 10 násobne nižšia ako u klasických žiaroviek a teda na svietenie LED žiarovkami nám postačuje iba 10% elektrickej energie. Úspora LED žiaroviek oproti klasickým žiarovkám je teda 90%! Táto úspora znamená zníženie prevádzky elektrární kvôli svieteniu o 90%. Keďže väčšina elektrickej energie sa vyrába v tepelných elektrárňach, používanie LED svietidiel znamená súčasne zníženie emisií smogu a desiatok iných jedovatých látok do ovzdušia.


Raspberry Pi pod lupou

LED - žiarovky - článok 03 - LED žiarovky a úspora energie

Energetická trieda LED

LED žiarovky a úspora energie


LED žiarovky v porovnaní s bežnými žiarovkami emitujú viacej svetla ako tepla, preto spotrebujú podstatne menej elektrickej energie. Ďalšiu úsporu dosahujú LED žiarovky svojou vysokou životnosťou. Ak by ste svietili 5 hodín denne, jedna LED žiarovka vám vydrží svietiť 27 rokov!Raspberry Pi pod lupou

LED - žiarovky - článok 02 - Problémy LED žiaroviek

Problémy LED žiaroviek

LED žiarovky svietia i po vypnutí

Deje sa tak napríklad pri použití vypínača s tlejivkou, alebo v inštaláciách, v ktorých súbežne s drôtmi napájajúcimi LED žiarovky vedú iné káble, ktoré sú pod napätím. V druhom prípade sa indukciou vytvorí v drôtoch napätie, ktoré stačí na to, aby LED žiarovky svietili.


Raspberry Pi pod lupou

LED - žiarovky - článok 01 - Prečo sú naše LED žiarovky lacné

Prečo sú naše LED žiarovky lacné

Nízke ceny LED žiaroviek môžu byť spôsobené tým, že majú nízku svietivosť (málo diód, alebo nekvalitné LED-ky s nízkou svietivosťou), používajú zastaralé typy LED čipov, poddimenzovanú elektroniku, ktorá môže časom odísť, alebo je zložená z druhotriednych súčiastok. Vysoké ceny paradoxne nemusia zaručovať kvalitu LED žiaroviek, ale môžu byť vysoké iba v dôsledku vysokého zisku predajcov alebo ich vysokými prevádzkovými nákladmi.


Raspberry Pi pod lupou

LED - žiarovky - Úvod

Na čo dbať pri kúpe LED žiarovky

Svetelný tok

Edisonova žiarovka
SpotrebaSvetelný tokÚčinnosť
25W210 lm8,4 lm/W
40W430 lm10,6 lm/W
60W720 lm12,0 lm/W
75W940 lm12,5 lm/W
100W1300 lm13,0 lm/W
150W2100 lm14,0 lm/W

Sila svetla LED žiarovky sa najčastejšie udáva parametrom o svetelnom toku v lumenoch. Svetelný tok LED žiarovky závisí od druhu LED čipov, ich počtu, ale aj od ich kvality. Ten istý druh čipov môže byť totiž vyrobený rôzne kvalitne a najlacnejšie čipy môžu dosahovať menší ako polovičný svetelný tok kvalitných LED čipov.

Ak chcete nahradiť klasickú žiarovku LED žiarovkou, v tabuľke vpravo nájdete napísané, aký svetelný tok mali bežne predávané edisonove žiarovky.