PC.sk

Počítačová ąkola . sk

Ponuka
Návštevnosť

Počet zobrazených článkov: 15 (z celkom 15 nájdených)

Raspberry Pi

Raspberry Pi 3 Model B + na predaj teraz za 35 dolárov

Raspberry Pi 3 Model B + na predaj teraz za 35 dolárov Ak ste už niekoľko hodín pozorovali Raspberry Pi, budete mať pocit, ako aktualizujeme naše produkty. Len pred dvomi rokmi sme vydali model Raspberry Pi 3 Model B.

Bol to náš prvý 64-bitový produkt a náš prvý produkt bol vybavený integrovaným bezdrôtovým pripojením. Odvtedy sme predali viac ako deväť miliónov jednotiek Raspberry Pi 3 (predali sme celkovo 19 miliónov kusov Raspberry Pis), ktoré boli začlenené do škôl, domov, kancelárií a tovární na celom svete.


Raspberry Pi

Čo sa hovorí o novom Raspberry Pi 4 mikropočítači, vrátane funkcií, dátumu vydania a cien

Čo sa hovorí o novom Raspberry Pi 4 mikropočítači, vrátane funkcií, dátumu vydania a cien.

Prvý micropočítač Raspberry Pi 3 bol vyrobený vo februári 2016 s veľkou slávou. Hoci nemal obrovské vylepšenia oproti  Raspberry Pi 2, jeho  niektoré drobné vylepšenia stáli za kúpu. Spomeňme niektoré z nich:  ARMv8 CPU, podporu 1,2 GHz 64-bit quad-core 802.11n Wireless LAN, Bluetooth 4.1 a Bluetooth Low Energy (BLE).

Oba Raspberry Pi 2 a Raspberry Pi 3 obsahovali rovnakú veľkú 1GB RAM, 4 USB porty, HDMI port, Ethernet port, kombinovaný 3,5 mm audio jack pre kompozitné video a samozrejme podporu pre fotoaparáty a zobrazovacie moduly. Oba majú tiež slot pre karty microSD, hoci vkladanie bolo zmenené z ,,Push to insert“ na  ,,Pull to release“, čo znamená tlačiť a vytiahnuť =  uvoľniť bez opakovaného zatláčania SD karty.

V poslednom čase sa začali  šíriť informácie o Raspberry Pi 4, tak čo môžeme očakávať si povieme v nasledujúcom odstavci?

Raspberry Pi

Raspberry Pi Banana Pi R1 => vykonnejsí brat "MALINY" pre domáci server - Novinky PS - článok Banana Pi - 002 – NOVÝ VÝKONNEJŠÍ BRAT

 Banana PI R1 pre 4 - portový 1GBit domáci server Banana Pi R1: malý počítač so SATA, Wi-Fi a switchom

Banana Pi R1 je malý jednodoskový počítač, ktorý je schopný zvládnuť funkciu NAS-u, routeru, Wi-Fi AP i domáceho servera. Beží na ňom bežná linuxová distribúcia, do ktorej je možné doinštalovať ľubovoľný softvér. Vďaka výkonnému dvojjadrovému CPU nie je nutné sa obmedzovať na úsporné serverové aplikácie.


Raspberry Pi pod lupou

LED - žiarovky - článok 07 - LED ŽIAROVKY PODĽA OBJÍMKY SVIETIDLA

LED ŽIAROVKY PODĽA OBJÍMKY SVIETIDLA

E27 - Klasická Edisonova žiarovka s hrubým závitom o priemere 27mm.

Žiarovka sa vkladá šróbovaním v smere hodinových ručičiek.Raspberry Pi pod lupou

LED - žiarovky - článok 06 - Index podania farieb (CRI)

Index podania farieb (CRI)

Index podania farieb (anglicky Color Rendering Index, skratka CRI) je po "sile svetla" druhým najdôležitejším parametrom osvetlenia, lebo kvalita svetla vo veľkej miere rozhoduje o tom, ako sa v osvetlených priestoroch budete cítiť.


Raspberry Pi pod lupou

LED - žiarovky - článok 05 - Úsporné žiarovky - LED žiarovky alebo kompaktné žiarivky?

Úsporné žiarovky - LED žiarovky alebo kompaktné žiarivky?


LED žiarovky alebo kompaktné žiarivky

Európska únia od septembra 2009 zakázala používať klasické 100W žiarovky a ako náhrada sa na pultoch obchodov so svietidlami objavili takzvané úsporné žiarovky - kompaktné žiarivky. Je však táto pekná snaha EU o zníženie spotreby elektrickej energie a tým o zlepšenie ekológie tak účinná, ako sa prezentuje?


Raspberry Pi pod lupou

LED - žiarovky - článok 04 - LED žiarovky a životné prostredie

LED žiarovky a životné prostredie


LED žiarovky a životné prostredie

Používaním LED žiaroviek šetríme našu planétu hneď dvomi spôsobmi:

1. Úspora elektrickej energie

Spotreba elektrickej energie LED žiaroviek je 10 násobne nižšia ako u klasických žiaroviek a teda na svietenie LED žiarovkami nám postačuje iba 10% elektrickej energie. Úspora LED žiaroviek oproti klasickým žiarovkám je teda 90%! Táto úspora znamená zníženie prevádzky elektrární kvôli svieteniu o 90%. Keďže väčšina elektrickej energie sa vyrába v tepelných elektrárňach, používanie LED svietidiel znamená súčasne zníženie emisií smogu a desiatok iných jedovatých látok do ovzdušia.


Raspberry Pi pod lupou

LED - žiarovky - článok 03 - LED žiarovky a úspora energie

Energetická trieda LED

LED žiarovky a úspora energie


LED žiarovky v porovnaní s bežnými žiarovkami emitujú viacej svetla ako tepla, preto spotrebujú podstatne menej elektrickej energie. Ďalšiu úsporu dosahujú LED žiarovky svojou vysokou životnosťou. Ak by ste svietili 5 hodín denne, jedna LED žiarovka vám vydrží svietiť 27 rokov!Raspberry Pi pod lupou

LED - žiarovky - článok 02 - Problémy LED žiaroviek

Problémy LED žiaroviek

LED žiarovky svietia i po vypnutí

Deje sa tak napríklad pri použití vypínača s tlejivkou, alebo v inštaláciách, v ktorých súbežne s drôtmi napájajúcimi LED žiarovky vedú iné káble, ktoré sú pod napätím. V druhom prípade sa indukciou vytvorí v drôtoch napätie, ktoré stačí na to, aby LED žiarovky svietili.


Raspberry Pi pod lupou

LED - žiarovky - článok 01 - Prečo sú naše LED žiarovky lacné

Prečo sú naše LED žiarovky lacné

Nízke ceny LED žiaroviek môžu byť spôsobené tým, že majú nízku svietivosť (málo diód, alebo nekvalitné LED-ky s nízkou svietivosťou), používajú zastaralé typy LED čipov, poddimenzovanú elektroniku, ktorá môže časom odísť, alebo je zložená z druhotriednych súčiastok. Vysoké ceny paradoxne nemusia zaručovať kvalitu LED žiaroviek, ale môžu byť vysoké iba v dôsledku vysokého zisku predajcov alebo ich vysokými prevádzkovými nákladmi.


Raspberry Pi pod lupou

LED - žiarovky - Úvod

Na čo dbať pri kúpe LED žiarovky

Svetelný tok

Edisonova žiarovka
SpotrebaSvetelný tokÚčinnosť
25W210 lm8,4 lm/W
40W430 lm10,6 lm/W
60W720 lm12,0 lm/W
75W940 lm12,5 lm/W
100W1300 lm13,0 lm/W
150W2100 lm14,0 lm/W

Sila svetla LED žiarovky sa najčastejšie udáva parametrom o svetelnom toku v lumenoch. Svetelný tok LED žiarovky závisí od druhu LED čipov, ich počtu, ale aj od ich kvality. Ten istý druh čipov môže byť totiž vyrobený rôzne kvalitne a najlacnejšie čipy môžu dosahovať menší ako polovičný svetelný tok kvalitných LED čipov.

Ak chcete nahradiť klasickú žiarovku LED žiarovkou, v tabuľke vpravo nájdete napísané, aký svetelný tok mali bežne predávané edisonove žiarovky.


Raspberry Pi

Nadácia Raspberry Pi 2 má nový výrazne výkonnejší model Pi verzia 2, za rovnakú cenu

 

Raspberry Pi má nový výrazne výkonnejší model Pi verzia 2, za rovnakú cenu

 Nadácia Raspberry Pi, ktorá stojí za populárnym rovnomenným miniatúrnym počítačom, má dnes (2. 2. 2015) uviesť nový model Raspberry Pi 2 Model B. Tento model je výrazne výkonnejší, keď namiesto jednojadrového 700 MHz ARM11 ARMv6 procesora je postavený až na štvorjadrovom 900 MHz Cortex-A7 procesore. Zvýšilo sa tiež množstvo RAM, z 512 MB na 1 GB.


Raspberry Pi

Raspberry Pi má novú verziu, s nižšou spotrebou a štyrmi USB

Raspberry Pi má novú verziu, s nižšou spotrebou a štyrmi USB

 Nadácia Raspberry Pi, ktorá stojí za populárnym rovnomenným miniatúrnym počítačom, v nedeľu uviedla nový model Model B+.(=>Raspberry Pi verzia 1. model B+, pretože už dnes 2.2.2015 existuje novší a výkonnejší Raspbery PI verzia 2. model B. Prosím nezameňujte - aktualizovaná poznámka autora článku po vydaní)


Raspberry Pi

Banana Pi => vykonnejsí brat "MALINY" - Novinky PS - článok Banana Pi - 001 – NOVÝ VÝKONNEJŠÍ BRAT Raspberry PI = Banana PI

Spoznajte Banana Pi viac vitamínové Raspberry Pi s dvojjadrovým procesorom

   Na scénu jednodoskových mikropočítačov naskakuje nové „fajnové ovocíčko“.  Banana Pi prináša nový vietor do hardvérovej špecifikácie, viac výkonu a konektivity, nie však na úkor spätnej kompatibility. Podpora modulov a periférnych zariadení „Raspberry Pi“ je zachovaná.


Raspberry Pi

Raspberry PC "MALINA" - Novinky PS - článok Raspberry - 001 - RASPBERRY PI- MÁ ÚSPECH

   O počítači Raspberry Pi píšeme už po tretí krát. Prvýkrát to bolo, keď sa začal (asi pred rokom) rodiť, druhý krát, keď na začiatku tohto roku v apríli prišiel na trh. Z dôvodu obrovského záujmu o neho a jeho najrôznejšieho využitia, budeme o ňom asi písať ešte viackrát.