PC.sk

Počítačová ąkola . sk

Ponuka
Návštevnosť
Raspberry Pi pod lupou

LED - žiarovky - článok 03 - LED žiarovky a úspora energie

Energetická trieda LED

LED žiarovky a úspora energie


LED žiarovky v porovnaní s bežnými žiarovkami emitujú viacej svetla ako tepla, preto spotrebujú podstatne menej elektrickej energie. Ďalšiu úsporu dosahujú LED žiarovky svojou vysokou životnosťou. Ak by ste svietili 5 hodín denne, jedna LED žiarovka vám vydrží svietiť 27 rokov!Raspberry Pi pod lupou

LED - žiarovky - článok 02 - Problémy LED žiaroviek

Problémy LED žiaroviek

LED žiarovky svietia i po vypnutí

Deje sa tak napríklad pri použití vypínača s tlejivkou, alebo v inštaláciách, v ktorých súbežne s drôtmi napájajúcimi LED žiarovky vedú iné káble, ktoré sú pod napätím. V druhom prípade sa indukciou vytvorí v drôtoch napätie, ktoré stačí na to, aby LED žiarovky svietili.


Raspberry Pi pod lupou

LED - žiarovky - článok 01 - Prečo sú naše LED žiarovky lacné

Prečo sú naše LED žiarovky lacné

Nízke ceny LED žiaroviek môžu byť spôsobené tým, že majú nízku svietivosť (málo diód, alebo nekvalitné LED-ky s nízkou svietivosťou), používajú zastaralé typy LED čipov, poddimenzovanú elektroniku, ktorá môže časom odísť, alebo je zložená z druhotriednych súčiastok. Vysoké ceny paradoxne nemusia zaručovať kvalitu LED žiaroviek, ale môžu byť vysoké iba v dôsledku vysokého zisku predajcov alebo ich vysokými prevádzkovými nákladmi.


Raspberry Pi pod lupou

LED - žiarovky - Úvod

Na čo dbať pri kúpe LED žiarovky

Svetelný tok

Edisonova žiarovka
SpotrebaSvetelný tokÚčinnosť
25W210 lm8,4 lm/W
40W430 lm10,6 lm/W
60W720 lm12,0 lm/W
75W940 lm12,5 lm/W
100W1300 lm13,0 lm/W
150W2100 lm14,0 lm/W

Sila svetla LED žiarovky sa najčastejšie udáva parametrom o svetelnom toku v lumenoch. Svetelný tok LED žiarovky závisí od druhu LED čipov, ich počtu, ale aj od ich kvality. Ten istý druh čipov môže byť totiž vyrobený rôzne kvalitne a najlacnejšie čipy môžu dosahovať menší ako polovičný svetelný tok kvalitných LED čipov.

Ak chcete nahradiť klasickú žiarovku LED žiarovkou, v tabuľke vpravo nájdete napísané, aký svetelný tok mali bežne predávané edisonove žiarovky.


index | 9-12 | predchádzajúci | nasledujúci | Celkom 91 článkov